Veda vysvetľuje, prečo v zime priberáte

Ľudia často obviňujú sviatočné obdobie zo zimného prírastku hmotnosti a majú oprávnený dôvod – párty a veselie sú dokonale životaschopným vinníkom. Podľa viacerých štúdií ale táto otázka nespočíva len v prejedaní sa na vianočnom večierku. S nedostatkom slnečného žiarenia a s našimi mechanizmami prežitia v hre sa zdá, že priberanie nie je len skutočné, ale je ťažké sa mu vyhnúť.

Náš metabolizmus sa zvyšuje

V zime sa náš metabolizmus znateľne zlepšuje: naše telo sa snaží spáliť viac energie na stabilizáciu svojej teploty a udržanie tepla. To znamená, že potrebujeme viac potravy pre tieto ďalšie dane z energie. Prirodzene, cítime potrebu jesť viac, aby sme dohnali náš nový metabolizmus.

  • Riešenie: Udržujte seba a svoje prostredie v teple a pohodlí, aby ste minimalizovali zdroje, ktoré vaše telo vynakladá na samotné vykurovanie, takže nebudete potrebovať ďalšie jedlo. Našťastie to v dnešnej dobe nie je také ťažké s našim okolím s kontrolovanou teplotou.

Naše bunky ukladajú viac tuku

Jedna štúdia odhalila, že naše tukové bunky reagujú na slnečné žiarenie pozitívne. Bunky, ktoré sú najbližšie k pokožke, sa pri vystavení slnku zmenšujú, a tým pádom ukladajú menej tuku. Na druhú stranu, nedostatok slnečného žiarenia môže zvýšiť schopnosť buniek ukladať tuk, čo nás robí náchylnejšími na priberanie na váhe.

  • Riešenie: Získajte čo najviac slnečného žiarenia. Prebuďte sa skôr, aby ste mali väčšiu šancu stihnúť východ slnka a tráviť viac času vonku. Denne vytlačte čo najviac slnečného žiarenia.

Pripravujeme sa na „hibernáciu“

Ľudia sú viac podobní medveďom, ako si uvedomujeme: obaja sa snažíme spať počas chladnejších mesiacov. Veda naznačuje, že s chladom sa naše primitívne inštinkty naštartujú a my sa podvedome snažíme zásobiť sa kalóriami, rovnako ako medvede pripravujúce sa na zimný spánok. Kdesi hlboko v nás stále žije strach z toho, že nenájdeme potrebné živiny, keď bude v zime nedostatok potravín.

  • Riešenie: Uvoľnite sa. S tým sa vlastne nedá nič robiť. Tak útulní v prikrývkach so svojimi obľúbenými sériami Netflix a horúcou čokoládou a predstavte si, že ste medveď – jediný rozdiel je v tom, že polovicu času nespíte.

Snažíme sa zahriať jedením

Chlad môže spôsobiť určité zmeny správania, ktoré podporujú ukladanie tuku. Konkrétne je stravovanie spôsob, ako zvýšiť našu telesnú teplotu, a tak keď zasiahne zima, pravdepodobne siahneme po jedle. Keď naše telo niečo metabolizuje, vytvára prirodzene teplo, takže túžime po väčšom množstve jedla, ktoré nás pomôže zahriať. Máme tiež tendenciu jesť viac „pohodlných“ jedál, ako je teplé pečivo a sladkosti.

  • Riešenie: Jedzte jedlo, ktoré trávi dlhšie, ako sú veci bohaté na zdravé tuky, bielkoviny a sacharidy,  pretože vás udržia dlhšie teplé. Osobitná zmienka sa týka banánov , ktoré sú plné vitamínu B a horčíka a pomáhajú vašej štítnej žľaze a nadobličkám regulovať vašu telesnú teplotu.