Vaginálny výtok nemusí vždy značiť problém 

Väčšina žien vie, že existuje niekoľko druhov výtokov a na jeho farbu a konzistenciu má vplyv niekoľko faktorov. Nie každý výtok musí znamenať zdravotný problém, biely či priehľadný výtok je spravidla úplne bežný a neznamená žiadne zdravotné problémy. Pošva je samočistiacim orgánom, preto nie je vhodné jej pH narušovať nevhodnými umývacími prípravkami. 

Ako intímnu hygienu udržiavať? 

Na správnu intímnu hygienu postačí vlažná voda. Rozhodne nie je vhodné používať parfumované sprchové gély a mydlá. Značka GYNELLA® je výrobcom nielen vhodným prípravkom na intímnu hygienu, ale aj liečivých prostriedkov pomáhajúcich v liečbe infekcií v intímnej oblasti. 

Je vaginálny výtok spojený s hladinami hormónov? 

Aký mechanizmus je zodpovedný za spustenie týchto častých výkyvov v typoch vaginálneho výtoku? Rovnako ako iné reprodukčné procesy hrajú významnú úlohu hormóny, najmä estrogén. Mesačný cyklus výtoku závislý od hormónov obvykle prebieha nasledovne: 1. Výtok takmer úplne chýba hneď po skončení menštruácie, čo má za následok suché dni. 2. Ako sa blíži ovulácia, výtok sa zvyšuje a cervikálny hlien sa stáva pružným a priehľadným, výtok je podobný vaječnému bielku. 3. Množstvo vaginálneho výtoku sa opäť znižuje len niekoľko dní pred menštruáciou. 

Varovné príznaky ochorenia 

Zdravé typy vaginálneho výtoku by mali byť bez zápachu, biele alebo priehľadné a husté a lepkavé alebo klzké a pružné. Abnormálne výtoky môžu byť príznakom nasledujúcich zdravotných stavov:

  • Bakteriálna vaginóza (výtok má rybí zápach a belavosivú farbu) 
  • Kvasinková infekcia (výtok je hrudkovitý ako tvaroh) 
  • Trichomoniáza (výtok je žltkasto zelený a penivý) 

Obráťte sa na poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ak zažívate: 

  • Nezvyčajné zvýšenie prietoku výtoku 
  • Zmeny farby, vône alebo textúry 
  • Krvavý výtok mimo menštruácie 
  • Podráždenie kože genitálií, svrbenie alebo pálenie 
  • Bolesť v podbrušku alebo pálenie pri močení 

Ak zaznamenáte niektorý z týchto príznakov, uistite sa, že sa poraďte s poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, pretože môžu byť spojené s infekciami alebo inými potenciálne závažnými stavmi.