Udržiavate si telo vo výbornej kondícii? A ako je na tom váš mozog?

Udržiavať si zdravý životný štýl je prospešné nielen z krátkodobého hľadiska. Dalo by sa povedať, že ešte dôležitejšie je to z hľadiska dlhodobého, pre udržanie si pevného zdravia aj vo vyššom veku.

Aj mozog treba precvičovať

Zdravá strava a pravidelné športovanie pomáhajú nášmu telu držať sa dlhodobo v dobrej kondícii. Vo vyššom veku však na nás čakajú aj nástrahy neurologického pôvodu. Jedna vec je totiž fyzická kondícia, ale aby ste si plnohodnotne užili „jeseň života“, potrebujete tiež, aby vám „fungovala hlava“.

Popri pravidelnom športovaní preto nezabúdajte „precvičovať“ aj svoj mozog. Ak si na precvičovanie mozgu zvolíte hravý spôsob, okrem toho, že urobíte niečo pre svoj zdravotný stav, sa aj zabavíte. Dobrou prevenciou proti vzniku demencie, či Alzheimerovej choroby je totiž aj skladanie puzzle.

Puzzle sú skvelým tréningom pre náš mozog

Áno, táto obľúbená detská skladačka mnohých z nás je skvelým tréningom mozgu. Samozrejme, nehovoríme o detských puzzle, ktoré majú pár dielikov, ale o náročnejších puzzle 3000 a podobných.

Pri skladaní puzzle totiž zapájame obidve mozgové hemisféry. Ľavá analyzuje jednotlivé dieliky, ich tvary a farebnosť a pravá nám pomáha intuitívne si vytvárať v hlave finálny obraz, ktorý chceme poskladať.

Prirodzená tvorba dopamínu

Úspešné spájanie jednotlivých dielikov nám prináša pocity radosti a zadosťučinenia a v našom mozgu sa tvorí dopamín. Ten pomáha regulovať emocionálne reakcie, akými sú radosť, stres, či nervozita a má aj významnú úlohu v motorických funkciách mozgu a pri vytváraní energie pre naše telo.

Dopamín stimuluje srdce, reguluje tok informácií v našom mozgu, ovláda pohyb a umožňuje nám prežívať pocity, vášne a potešenia. Je tak pre nás prospešný a práve skladanie puzzle je jedným z jednoduchých spôsobov, ako si ho prirodzene vytvárať.

Zdroj obrázka:

Autor: Daria / Stock.adobe.com