Tepelné čerpadlo alebo plynový kotol? Rozhodnutie je na vás

Čerpať teplo z okolitého prostredia alebo jednoducho spaľovať plyn? Otázka je komplikovanejšie nielen kvôli obavám o dodávky plynu v budúcnosti.

Tepelné čerpadlo sa dnes prezentuje ako ekologické a enviromentálne riešenie. A to nielen ústne, ale aj v praxi – je možné na kúpu a montáž tepelného čerpadla získať niekoľko druhov dotácií. Majú niekoľko výhod:

  • Tepelné čerpadlá sú efektívnejšie ako plynové kotly. Používajú menej energie na vykurovanie a chladenie vášho domu.
  • Sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako plynové kotly. Neprodukujú žiadne emisie, ktoré znečisťujú vzduch. Hlavne nepália neobnoviteľné fosílne palivo.
  • Tepelné čerpadlá môžu byť použité na vykurovanie aj chladenie vášho domu. Plynové kotly sa používajú len na vykurovanie.
  • Tepelné čerpadlá majú dlhšiu životnosť ako plynové kotly (táto otázka je mierne sporná, pretože závisí od jednodtlivých kusov zariadení).

Tepelné čerpadlá však majú aj pár háčikov:

  • Sú drahšie ako plynové kotly. Pri ich prevádzke vás môžu niektoré veci prekvapiť.
  • Vyžadujú elektrickú energiu na svoj chod. Kvôli aktívnym ventilátorom na vonkajších jednotkách môžu byť hlučné.
  • Tepelné čerpadlá nie sú tak účinné v chladnejších klimatických podmienkach a celkovo je lepšie montovať ich do malých nízkoenergetických domčekov a bungalovov ako do veľkých víl.

Tepelné čerpadlá sú efektívne. Môžu byť až trikrát efektívnejšie ako tradičné spôsoby vykurovania, ako je plynové alebo elektrické kúrenie. Tepelné čerpadlá môžu využiť teplo zo vzduchu, zeme alebo vody na vykurovanie a chladenie vášho domova. Môžu tiež poskytnúť teplú vodu na kúpanie a umývanie riadu.

Efektivitu tepelných čerpadiel možno vyjadriť koeficientom výkonnosti (COP). COP je pomer množstva tepla, ktoré tepelné čerpadlo dodá, k množstvu energie, ktorú spotrebuje. Napríklad tepelné čerpadlo s COP 3 môže dodať 3 jednotky tepla za každú jednotku energie, ktorú spotrebuje.