Máte problémové zuby? Takéto sú možnosti v prípade potreby náhrad

Z návštevy ktorého lekára máte najväčší strach? Tipujeme, že to bude zubár. Samozrejme, nikoho netešia akékoľvek zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú „behanie“ po doktoroch, ale pre množstvo ľudí je aj preventívna prehliadka u zubára strašiakom.

Na malé poškodenia stačí plomba

Asi ťažko by sme hľadali človeka, ktorý v živote nemal aspoň raz problémy so zubami. Aj keď boli časy, keď sme si z návštev u zubára odnášali tmavé plomby, ktoré bolo hneď vidieť, doba pokročila a teraz už dobrú prácu zubára zo Žiliny často na pohľad ani nie je vidieť.

V súčasnosti používaná fotokompozitná výplň (biela plomba) je oveľa „nenápadnejšia“. Avšak nie každé poškodenie zubu stačí jednoducho zaplombovať. V prípade, že je poškodenie príliš rozsiahle, je potrebné využiť iné možnosti ako dať poškodený chrup opäť do poriadku.

Potrebujete zubnú korunku alebo rovno mostík?

V prípade, že je poškodenie zubu rozsiahlejšie a je potrebné nahradiť väčšiu časť zubu, či dokonca celý zub, prichádzajú na rad zubné náhrady. V podstate môžeme rozlíšiť zubné korunky a zubné mostíky.

Zubné korunky sa využívajú, keď je strata tvrdých tkanív zubu veľká. Je to v podstate umelá náhrada zubu, ktorá sa dá osadiť na vyliečený vlastný zub (respektíve jeho zvyšok). Zubné korunky sa vyrábajú z tvrdých protetických materiálov, akými sú zirkón, či lítium disilikát. Vo výsledku vyzerajú prirodzene, farebne jednotne a samozrejme sú funkčné.

Zubné mostíky sú fixné protetické náhrady jedného, ale aj viacerých chýbajúcich zubov, ktoré sú nasadená na dvoch alebo viacerých vlastných zuboch pacienta. Skladajú sa z takzvanej pilierovej konštrukcie, ktorá slúži na fixovanie mostíka k zbrúseným vlastným zubom a medzičlenov, ktoré nahrádzajú (esteticky aj funkčne) stratené zuby.

Zdroj obrázka:

Autor: BalanceFormCreative / Shutterstock.com