Kupovať zrnkovú alebo mletú kávu?

Káva je celosvetovo obľúbeným nápojom až v takej miere, že nájsť dospelého človeka, ktorý vôbec nepije kávu, vám môže dať zabrať. A akú kávu si kupujete vy? Zrnkovú alebo mletú?

Mletá káva môže, ale nemusí znamenať extra pohodlie

Samozrejme, pre zachovanie tej pravej vône a chuti by sa káva mala mlieť tesne pred jej prípravou, ale predsa len, poďme sa najskôr trochu povenovať mletej káve. Má kupovanie mletej kávy vôbec nejakú výhodu?

Teoreticky áno. V závislosti od toho, akým spôsobom si kávu pripravujete, vám pri mletej káve odpadá nutnosť vlastniť mlynček a keďže ju nemusíte mlieť, je jej príprava o niečo komfortnejšia. Samozrejme, pre tých, ktorí majú kávovary s integrovaným mlynčekom, tento argument odpadá.

Ak si ale pripravujete kávu rôznymi alternatívnymi spôsobmi, môže mať pre vás mletá káva zmysel. V takom prípade nám však dovoľte dať vám pár odporúčaní. V prvom rade si kupujte čo najmenšie balenia (250g, či dokonca 125g), aby ste mali vždy čo najčerstvejšiu kávu. A skladujte ju na suchom, tmavom a chladnom (nie však v chladničke) mieste, ideálne vo vákuovej alebo aspoň vzduchotesnej nádobe.

Chcete to najlepšie? Siahnite po zrnkovej káve

Mimochodom, uvedený spôsob skladovania je odporúčaný aj pre lahodnú zrnkovú kávu. Áno, „premostíme“ teraz k nej. V čom sú teda výhody kupovania zrnkovej kávy, ktorú si nameliete tesne pred jej prípravou?

V prvom rade ide o to, čo sme už spomínali na začiatku: zachovanie pravej vône a chuti kávy. Káva pripravená z čerstvo mletých zŕn bude mať oveľa bohatšiu a vyváženejšiu chuť než tá, ktorú kúpite už mletú.

Zároveň budete mať plne pod kontrolou hrubosť mletia kávových zŕn. Inak sa totiž melie káva na espresso, inak na filtrovanú kávu atď. Ak si teda chcete doma pripravovať čo najlepšiu kávu, mali by ste siahnuť po zrnkovej káve.

Zdroj obrázka:

Autor: Evgeny Karandaev / Shutterstock.com