Hnedá ryža vs biela ryža

Hnedá ryža je celozrnná. Má v sebe dostupné všetky zdravé živiny, ktoré vám udržia palivo a kondíciu. Zistite, či je hnedá ryža lepší ako biela ryža a aké sú jej prínosy pre zdravie.
Hnedá ryža má z hľadiska výživy oveľa väčšiu výhodu oproti bežnej ryžu. Hnedá ryža obsahuje vlákninu a veľa vitamínov a minerálov, ktoré sú tiež spojené s chudnutím.

Ryža je jednou z najviac základných potravín. Všetky odrody ryže sú naplnené sacharidy a obsahujú menej bielkovín. Hnedá ryža sa tiež nazýva celozrnná, pretože táto ryža obsahuje takmer všetky časti zrna. Hnedá ryža obsahuje sacharózový ryžový endosperm a vláknité otruby, ktoré sú dobré pre vaše zuby.

Jedným z najvýznamnejších rozdielov medzi hnedou ryžou a bežnou ryžou je to, že 100 gramov hnedej ryže vám poskytne 1,8 gramu vlákniny, zatiaľ čo 100 gramov pravidelné ryža vám dodá iba 0,4 gramu vlákniny, čo je oveľa menej. To dáva hnedej ryži silný náskok pred bežnou ryžou, čo ju označuje ako zdravšie.

Rozdiely medzi hnedou a pravidelnou ryžou

Hnedá ryža je považovaná za zdravšie ako bežná ryža a hlavným dôvodom je, že táto ryža je neleštená. To znamená, že pravidelná ryža stráca všetky svoje dôležité živiny a sacharidy v dôsledku procesu leštenia. Hnedá ryža má mnoho výhod, ale je menej spotrebovaná ako bežná biela ryža. Dôvodom je to, že väčšine ľudí pripadá bežná ryža jednoduchšie na varenie a tiež chutnejšie.

5 zdravotných výhod konzumácia hnedej ryže

Bohatá na mangán – Vedecky povedané, jedna šálka hnedej ryže nám hovorí, že nám poskytuje 80% množstva mangánu, ktoré denne potrebujeme. Mangán je dôležitý minerál, ktorý pomáha telu vytvárať mastné kyseliny, ktoré pomáhajú pri vytváraní zdravého cholesterolu. Tým sa udržiava náš nervový systém a reprodukčný systém zdravý.
Bohatá na selén – Selén je bohatý minerál, ktorý pomáha znižovať rakovinu aj iné srdcové choroby, zápaly a artritídu. Hnedá ryža má navyše bohatý zdroj selénu, ktorý vám môže zabrániť v smrteľných ochoreniach.
Pomáha vám znižovať váhu – hnedá ryža je bohatá na vlákninu a udržuje vaše pohyby čriev hladké, čo pomáha pri chudnutí. Pravidelné a normálne pohyby čriev znamenajú, že váš systém funguje dobre a pomáha pri chudnutí.
Vysoký zdroj vlákniny – Existuje mnoho štúdií, ktoré uvádzajú, že ryža znižuje vaše riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Naopak, hnedá ryža má vysoký zdroj obsahu vlákniny, ktorá pomáha pri trávení a predchádza zápche a udržuje váš pohyb čriev pravidelný.
Stabilizuje krvný cukor – hnedá ryža pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi a je považovaná za najlepšiu voľbu pre väčšinu cukrovky. Existujú tiež štúdie, ktoré uvádzajú, že konzumácia jednej šálky hnedej ryže denne môže znížiť riziko vzniku cukrovky až o 60 percent. Naopak ľudia konzumujúci pravidelnú ryžu majú vysoké riziko vzniku cukrovky.