Detské matrace do postele – vyberáme spoločne

Zariaďujete izbu malému drobcovi? Pri výbere postele sa sústreďte najmä na matrac, ktorý dokáže ovplyvniť celkový vývin chrbtice dieťatka. Keďže trávi dieťa v posteli veľa času, je dôležité vybrať taký matrac, ktorý mu kvalitnú oporu poskytne.

Detský matrac do postele musí spĺňať isté podmienky, pre ktoré sa stáva dostatočne kvalitným. Ide najmä o požadovanú tvrdosť, veľkosť, materiál, bezpečnosť a hygienu. Pri detských matracoch všeobecne platí, že by nemali byť ani príliš tvrdé, ani veľmi mäkké. Tvrdé matrace môžu spôsobovať preležaniny a tie mäkké nemusia správne podporovať chrbticu a tým jej škodiť. Vyberajte skôr stredne tvrdé matrace vhodné pre všetky deti.

Kvalitné detské matrace majú disponovať správnou veľkosťou. Aj pri veľkosti hľadajte tú, ktorá do postele sadne ako uliata. Veľký matrac sa môže nepríjemne zvlniť a malý matrac bude vytvárať zbytočné medzery medzi bočnicou a stenou matraca. Do tohto priestoru by ste nemali zmestiť dva prsty – vtedy je matrac malý a treba ho vymeniť.

Kokosové a pohánkové matrace sú v popredí

Čo sa týka materiálu, siahajte skôr po penových matracoch zo studenej peny, alebo matracoch z prírodných vlákien ako kokos či pohánka. Takéto matrace vynikajúco odvádzajú vlhkosť a cirkulujú vzduch čím udržiavajú detské v telíčko v suchom prostredí. Pre deti rozhodne nevyberajte matrace z pamäťovej peny, ktoré sa prispôsobujú telu. Detská chrbtica potrebuje dostatočnú oporu pri vývine.

Pre deti kupujte matrac so snímateľným poťahom, ktorý môžete kedykoľvek vyprať. Veľkým pomocníkom je aj chránič matraca, ktorý matrac udrží po dlhú dobu nepoškodený. Chránič sa jednoducho upevňuje na matrac pomocou gumičiek. Keď sa povrch zašpiní, stačí že ho operiete a znova na matrac natiahnete.

Nie všetky matrace sú vhodné pre deti, preto si pri ich výbere dávajte záležať. Uškodiť by ste im mohli napríklad zónovými matracmi. Zónové matrace sa prispôsobujú každej časti tela zvlášť a vytvárajú na ne potrebný tlak. Keďže dieťa nespĺňa výšku dospelého človeka, mohol by matrac nevhodne vplývať na detské telíčko.

Výber detského matraca je dôležitý najmä kvôli zdraviu dieťatka. Matrac dokáže ovplyvniť celkový vývin chrbtice, preto si pred jeho kúpou prečítajte, ako by mal detský matrac vyzerať, poprípade sa poraďte s odborníkom.