Chcete istotu, že nikdy nebudete mať problémy s hlučnými susedmi?

Neprimeraný hluk šíriaci sa od susedov, to je častý problém v bytových domoch. Výrazne znižuje komfort bývania, zhoršuje susedské vzťahy a celkovo bráni tomu, aby ste u vás doma prežívali tú pravú domácu pohodu.

Odhlučnite si steny, pri ktorých je to potrebné 

Ak si teraz hovoríte, že máte náramné šťastie, že okolo vás bývajú priam ukážkoví susedia, netešte sa predčasne. Nikdy totiž neviete, kto sa raz namiesto nich nasťahuje. Ak skrátka bývate v byte, riziko hlučných susedov je stále prítomné. 

Proti hlučným susedom sa však dá „poistiť“. Ako? No predsa účinnou zvukovou izoláciou steny. Samozrejme, odhlučnenie steny v panelovom dome netreba riešiť v každej miestnosti. Zamerať sa stačí na steny, ktoré zdieľate s ostatnými bytmi, či spoločnými priestormi. 

Čo treba vedieť o výbere vhodnej zvukovej izolácie? 

Povedzme si teraz niečo málo o výbere vhodnej zvukovej izolácie na odhlučnenie steny. Dá sa povedať, že v podstate každý materiál zvukovo izoluje. Materiálov, resp. ich kombinácií, po ktorých môžete siahnuť, je tak naozaj veľa. Pri výbere tiež napríklad zistíte, že niektoré konštrukcie začínajú vzduchovou medzerou a niektoré vyrovnávajúcou akustickou podložkou hobra. 

Ako si teda z toľkých možností vybrať a na aké parametre sa vlastne zamerať? Tu treba zdôrazniť, že pri zvukovej izolácii nejde len o „hrubú silu“ a teda izolačnú účinnosť materiálu, resp. materiálov, ale aj o celkovú hrúbku izolačnej konštrukcie. Nechcete predsa príliš „ukrojiť“ z vašej miestnosti. 

Riešenie zvukovej izolácie tak je vždy o kompromise medzi účinnosťou konštrukcie a jej hrúbkou. Rozhodne tak bude dobrý nápad, keď riešenie zvukovej izolácie vášho bytu prenecháte na skúsených odborníkov. 

Zdroj obrázka: 

Autor: Viacheslav Yakobchuk / Stock.adobe.com