Akú tlačiareň si kúpiť domov, ak chcete tlačiť s čo najnižšími nákladmi?

Tlačiareň je užitočným zariadením, ktoré sa hodí mať aj doma. Ak ju nemáte, tak určite potvrdíte, že sa vám už veľakrát stalo, že ste potrebovali niečo vytlačiť, či naskenovať a museli ste „obháňať“ známych alebo susedov, ktorí tlačiareň majú.

Laserové tlačiarne

Ak by ste však tlačili častejšie, rýchlo by ste prišli na to, že kúpa tlačiarne je jedna vec a skutočné náklady začínajú až pri dokupovaní atramentových náplní alebo laserových tonerov. Ako teda tlačiť lacnejšie?

Mohli by sme hovoriť o kupovaní alternatívnych tonerov, či náplní a áno aj to je spôsob, ako ušetriť za spotrebný materiál do tlačiarne. Tentokrát sa však zameriame na výber tlačiarne. Aj ten má totiž svoj podiel na nákladoch na tlač.

V prípade, že chcete doma tlačiť čo najlacnejšie, zadovážte si laserovú tlačiareň. Tie sú síce vo všeobecnosti o niečo drahšie ako atramentové, ale s jednou sadou tonerov Epson vytlačíte násobne viac strán ako so sadou atramentových náplní v obdobnej cene. To znamená, že cena za vytlačenie jednej strany bude výrazne nižšia pri laserovej tlačiarni. A tak sa vám aj vyššie náklady na jej obstaranie rýchlo vrátia.

Atramentové tlačiarne s tankovým systémom

Problém však je, ak by ste si doma chceli aspoň občas tlačiť aj fotografie (prípadne nejakú pokročilú grafiku). Laserové tlačiarne totiž na to nie sú vôbec vhodné. V takom prípade budete potrebovať atramentovú tlačiareň. Opäť však môžete na nákladoch na tlač niečo ušetriť, ak na začiatku investujete o niečo vyššiu sumu za atramentovú tlačiareň s takzvaným tankovým systémom.

Do takýchto atramentových tlačiarní, napr. Epson L3050, sa totiž nekupuje atrament v celých cartridgoch, ale len vo fľaštičkách, z ktorých sa následne do tlačiarne dolieva. A keďže fľaštička neobsahuje čip ako cartridge a celkovo je sama o sebe lacnejšia, atrament v tlačiarni takýmto spôsobom doplníte lacnejšie, ako v prípade kupovania cartridgov do klasických atramentových tlačiarní.

Zdroj obrázka:

Autor: New Africa / Stock.adobe.com