Poistnou sumou domácnosti sa rozumie skutočná hodnota všetkého vybavenia vašej domácnosti. Udáva sa pri dojednaní poistnej zmluvy, prípadne keď potrebujete zmluvu aktualizovať. Čo všetko by ste do nej mali zahrnúť? A ako sumu spočítať správne? S detailmi poradil expert z internetového porovnávača Klik.sk.
Čo zahŕňa poistenie domácnosti
Než sa pustíme do vysvetľovania, je potrebné najprv urobiť jasno v tom, čo vlastne zahŕňa poistenie domácnosti. Prieskumy ukazujú, že si toto poistenie ľudia často pletú s poistením nehnuteľnosti a neviem, že je medzi nimi rozdiel. Hoci poistenie nehnuteľnosti sa týka stavby ako takej vrátane stien, strechy a možno aj ďalších stavieb na pozemku ako kôlne alebo garáže, poistenie domácnosti zahŕňa všetko vo vnútri. Týka se teda nábytku, cenností, elektrospotrebičov a dokonce aj podláh alebo radiátorov. Všetko toto vybavenie je tak treba zahrnúť pri počítání poistnej sumy.
Kalkulačky poistnej sumy
Poistnú sumu možno vypočítať niekoľkými spôsobmi. Na internete sú napríklad rôzne online kalkulačky, ktoré dokážu vypočítať orientačný odhad. Sú však založené na jednoduchých výpočtoch a nepočítajú so žiadnymi cennosťami. „Online kalkulačky väčšinou počítajú s všeobecne udávanou hodnotou 180 € na meter štvorcový. Tie prepracovanejšie potom dovoľujú zadať cennosti alebo iné vybavenie. Konečné číslo je však treba brať s nadsázkou, väčšinou je nižšia, než je reálna hodnota domácnosti. Môže ale slúžiť aspoň ako vodítko,“ upresňuje Aleš Rothbarth z internetového porovnávača poistenia Klik.sk.
Poctivo všetko spíšte
Ďaleko presnejšou metódou je všetko poctivo spísať a spočítať. To môže byť síce zdĺhavé, dostanete však o poznanie presnejšie výsledky. A ako je najlepšie postupovať? Podľa Rothbartha je vhodné počítať buď po miestnostiach alebo po kategóriách. „Pokiaľ zvolíme výpočet po miestnostiach, je dobré sa do každej miestnosti postaviť a na papier napísať všetko, čo vidíme. Od podlahy cez kuchynskú linku alebo v prípade kúpeľne napríklad sprchový kút až po veci ve skrinkách. Ak zvolíme výpočet po kategóriách, navrhujeme ich najprv napsat na papier. Jednou kategóriou môžu byť elektrospotrebiče, ďalšou cennosti, ďalšou oblečenie, ďalšou knihy atď. Až potom si do jednotlivých stĺpcov menovite na
píšete, aké veci do akej kategórie spadajú a pridajte ich hodnotu. Pozor však, nepočítajte s hodnotou, ktorú vec mala, keď ste ju obstarávali. Musíte vziať v potaz jej opotrebovanie, tak to bude robiť aj poisťovňa v prípade poistnej udalosti,“ dopĺňa Rothbarth. Výsledné číslo bude pravdepodobne vyššie, než aké by vám vyšlo v prípade online kalkulačky. Nezabudnite zahrnúť položky ako koberec, obrazy, lustre apod. Jedná sa o veci, ktoré ľudia často vnímajú ako súčasť domu natoľko, že o nich už ani nepremýšľajú ako o vybavení.
Prečo sumu len neodhadnúť?
Ak si chcete ušetriť čas a sumu určiť „od oka“, je si dôležité uvedomiť, že si veľmi nepomôžete. Ak ju určíte veľmi vysokú, v prípade poistnej udalosti vám poisťovňa aj tak zaplatí pomernú časť k reálnej hodnote vybavenia a nebude brať na zreteľ, že ste pôvodne uviedli vyššie číslo. Nakoniec by ste tak akorát zbytočne preplácali každý mesiac na poistení.